Recom Power RP15-1205SF/P-HC
RP15-1205SF/P-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-1205SF/P-HC
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP15-1205SF/P-HC.pdf
Availability of RP15-1205SF/P-HC
QUANTITY
RP15-1205SF/P-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-1205SF/P-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-1205SF/P-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-F
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-1205SF/P-HC
Related LinksRP15-120, RP15-1205SF/P-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-1205SF/P-HC Details Description
Related parts for RP15-1205SF/P-HC
THY DL NEG 160MA 150A ESD MSO13 datasheet.pdf
SWITCH UNIT SELECT ILLUM 2POS datasheet.pdf
RES 22.2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP B25, AFS 2, datasheet.pdf
RJI CORD 8XAWG27/7PCRANPUR 2XP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC PIN datasheet.pdf