Recom Power RP15-1212SF/N
RP15-1212SF/N picture photo
Mfg. Part Number
RP15-1212SF/N
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP15-1212SF/N.pdf
Availability of RP15-1212SF/N
QUANTITY
RP15-1212SF/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-1212SF/N
Internal Part NumberEIS-RP15-1212SF/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-1212SF/N
Related LinksRP15-1, RP15-1212SF/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-1212SF/N Details Description
Related parts for RP15-1212SF/N
CONN HEADER .100 SNGL STR 21POS datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS 0.156 datasheet.pdf
QKE HDR SS WRL RA DP-2P3 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
60759A105 RIGHT COVER datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 8GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
RES SMD 25M OHM 5% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL datasheet.pdf
AB 2C 2#12 PIN PLUG datasheet.pdf
0.5 OHM CMOS 1.8 V to 5.5 V 2:1 Mux/SPDT Switches IC datasheet.pdf