Recom Power RP15-123.3SA/P-HC
RP15-123.3SA/P-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-123.3SA/P-HC
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP15-123.3SA/P-HC.pdf
Availability of RP15-123.3SA/P-HC
QUANTITY
RP15-123.3SA/P-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-123.3SA/P-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-123.3SA/P-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max13.2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-123.3SA/P-HC
Related LinksRP15-123, RP15-123.3SA/P-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-123.3SA/P-HC Details Description
Related parts for RP15-123.3SA/P-HC
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.62MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390K OHM 0804 datasheet.pdf
INDICATOR 110V 14MM FLUSH YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
2P, RAST 5 TAB HEADER, THV,BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 20V FLATPACK datasheet.pdf