Recom Power RP15-2405DAW/P
RP15-2405DAW/P picture photo
Mfg. Part Number
RP15-2405DAW/P
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-36VIN +/-05V
Datasheet Download
RP15-2405DAW/P.pdf
Availability of RP15-2405DAW/P
QUANTITY
RP15-2405DAW/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-2405DAW/P
Internal Part NumberEIS-RP15-2405DAW/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-AW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A, 1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-2405DAW/P
Related LinksRP15-24, RP15-2405DAW/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-2405DAW/P Details Description
Related parts for RP15-2405DAW/P
RES SMD 604 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 75W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf