Recom Power RP15-2412DF-HC
RP15-2412DF-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-2412DF-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W 18-36VIN +/-12V
Datasheet Download
RP15-2412DF-HC.pdf
Availability of RP15-2412DF-HC
QUANTITY
RP15-2412DF-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-2412DF-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-2412DF-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-2412DF-HC
Related LinksRP15-24, RP15-2412DF-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-2412DF-HC Details Description
Related parts for RP15-2412DF-HC
SIDACTOR BIDIR 170V 150A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 16POS 30AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 50A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 55UH 7A 17 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 400NH 420MA 750 MOHM datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BLACKFIN 533MHZ PRCRSR 2 PPI USB datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf