Recom Power RP15-2415SOF/N-R
RP15-2415SOF/N-R picture photo
Mfg. Part Number
RP15-2415SOF/N-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP15-2415SOF/N-R.pdf
Availability of RP15-2415SOF/N-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP15-2415SOF/N-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-2415SOF/N-R
Internal Part NumberEIS-RP15-2415SOF/N-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-SOF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.10" L x 0.94" W x 0.33" H (27.9mm x 23.9mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-2415SOF/N-R
Related LinksRP15-241, RP15-2415SOF/N-R Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-2415SOF/N-R Details Description
Related parts for RP15-2415SOF/N-R
TERM SOLDERINAL .116" .281"L datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
E1 DIE (ATP-201) #6 (190475280) datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
37 POS HOOD MET.PLS.FLAT CABLE datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf