Recom Power RP15-2415SOF/N-R
RP15-2415SOF/N-R picture photo
Mfg. Part Number
RP15-2415SOF/N-R
Brief Description
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP15-2415SOF/N-R.pdf
Availability of RP15-2415SOF/N-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP15-2415SOF/N-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-2415SOF/N-R
Internal Part NumberEIS-RP15-2415SOF/N-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-SOF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.10" L x 0.94" W x 0.33" H (27.9mm x 23.9mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-2415SOF/N-R
Related LinksRP15-241, RP15-2415SOF/N-R Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-2415SOF/N-R Details Description
Related parts for RP15-2415SOF/N-R
IC D/A CONV 12BIT R-R DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 18COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
HEAVYCON PANEL MOUNT FLANGE datasheet.pdf
CONN MALE 80POS 4ROW SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 494 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf