Microchip Technology DSC1101BM1-100.0000T
DSC1101BM1-100.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101BM1-100.0000T
Brief Description
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101BM1-100.0000T.pdf
Availability of DSC1101BM1-100.0000T
QUANTITY
DSC1101BM1-100.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101BM1-100.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1101BM1-100.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency100MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101BM1-100.0000T
Related LinksDSC1101BM1, DSC1101BM1-100.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101BM1-100.0000T Details Description
Related parts for DSC1101BM1-100.0000T
CONN HEADER LOPRO STR .100 60POS datasheet.pdf
IC PROGRAM 3.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 86 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 1608 datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf