Recom Power RP15-2415SOFW/P
RP15-2415SOFW/P picture photo
Mfg. Part Number
RP15-2415SOFW/P
Brief Description
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP15-2415SOFW/P.pdf
Availability of RP15-2415SOFW/P
QUANTITY
RP15-2415SOFW/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-2415SOFW/P
Internal Part NumberEIS-RP15-2415SOFW/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-SOFW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.10" L x 0.94" W x 0.33" H (27.9mm x 23.9mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-2415SOFW/P
Related LinksRP15-24, RP15-2415SOFW/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-2415SOFW/P Details Description
Related parts for RP15-2415SOFW/P
IC FPGA 169 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28SOIC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 12.6A 8DSO datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR L6585D datasheet.pdf
CABLE ASSY MTRJ-DUP LC 625 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
D SUB 37P MA ANG_S4_2,84 MM_BOAR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 10UF 35V 2917 datasheet.pdf