Recom Power RP15-243.3SA/N-HC
RP15-243.3SA/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-243.3SA/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP15-243.3SA/N-HC.pdf
Availability of RP15-243.3SA/N-HC
QUANTITY
RP15-243.3SA/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-243.3SA/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-243.3SA/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max13.2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-243.3SA/N-HC
Related LinksRP15-243, RP15-243.3SA/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-243.3SA/N-HC Details Description
Related parts for RP15-243.3SA/N-HC
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.312" (7.92mm) Crimp datasheet.pdf
IGBT 600V 11A 38W TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 WW datasheet.pdf
DM1810 916.5 MHZ DEVELOPMENT KIT datasheet.pdf
RES 57K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL B064POS MS-3,0C1-2 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 105MA 17 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf