Recom Power RP15-243.3SF/N
RP15-243.3SF/N picture photo
Mfg. Part Number
RP15-243.3SF/N
Brief Description
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP15-243.3SF/N.pdf
Availability of RP15-243.3SF/N
QUANTITY
RP15-243.3SF/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-243.3SF/N
Internal Part NumberEIS-RP15-243.3SF/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-F
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max13.2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-243.3SF/N
Related LinksRP15-24, RP15-243.3SF/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-243.3SF/N Details Description
Related parts for RP15-243.3SF/N
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RA STB HDR PWRBLADE F/G datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
BUZZER 60-250VDC/AC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
CAP MICA 7500PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
FUSE RK-5 25 A 600 AC/DC datasheet.pdf