Recom Power RP15-243.3SF
RP15-243.3SF picture photo
Mfg. Part Number
RP15-243.3SF
Brief Description
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP15-243.3SF.pdf
Availability of RP15-243.3SF
QUANTITY
RP15-243.3SF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-243.3SF
Internal Part NumberEIS-RP15-243.3SF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max13.2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-243.3SF
Related LinksRP15-2, RP15-243.3SF Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-243.3SF Details Description
Related parts for RP15-243.3SF
ROUND STANDOFF 6-32 BRASS 1/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 BLK datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf