Recom Power RP15-4812DFW/P-HC
RP15-4812DFW/P-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-4812DFW/P-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W 18-75VIN +/-12V
Datasheet Download
RP15-4812DFW/P-HC.pdf
Availability of RP15-4812DFW/P-HC
QUANTITY
RP15-4812DFW/P-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-4812DFW/P-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-4812DFW/P-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-FW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA, 625mA
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-4812DFW/P-HC
Related LinksRP15-481, RP15-4812DFW/P-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-4812DFW/P-HC Details Description
Related parts for RP15-4812DFW/P-HC
PC TERM BLOCK 5MM 3POS datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
IC BATT CHARGER HIEFF 20TSSOP datasheet.pdf
BASE MOUNTING TS35 FM 4.2 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.5A DPAK datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 355MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf