Recom Power RP15-4812SOF/N-R
RP15-4812SOF/N-R picture photo
Mfg. Part Number
RP15-4812SOF/N-R
Brief Description
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP15-4812SOF/N-R.pdf
Availability of RP15-4812SOF/N-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP15-4812SOF/N-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-4812SOF/N-R
Internal Part NumberEIS-RP15-4812SOF/N-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-SOF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.10" L x 0.94" W x 0.33" H (27.9mm x 23.9mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-4812SOF/N-R
Related LinksRP15-481, RP15-4812SOF/N-R Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-4812SOF/N-R Details Description
Related parts for RP15-4812SOF/N-R
CONDITIONER SIGNAL DINRAIL MNT datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN +/-05V datasheet.pdf
DSUB 62 F CRIMP HD F0 CAD datasheet.pdf
OSC SO 187.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
SFP 2X4 datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 32SOP datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 410MA 1.15 OHM TH datasheet.pdf