Recom Power RP15-483.3SAW
RP15-483.3SAW picture photo
Mfg. Part Number
RP15-483.3SAW
Brief Description
CONV DC/DC 15W SGL 3.3V OUT
Datasheet Download
RP15-483.3SAW.pdf
Availability of RP15-483.3SAW
QUANTITY
RP15-483.3SAW Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-483.3SAW
Internal Part NumberEIS-RP15-483.3SAW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-AW
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-483.3SAW
Related LinksRP15-4, RP15-483.3SAW Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-483.3SAW Details Description
Related parts for RP15-483.3SAW
IDC CABLE- AKR20A/ AE20M / APK20 datasheet.pdf
INCLINOMETER SGL 1G DIL8 SMD datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1G OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLOCK BUFF 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 36 OHM 0404 datasheet.pdf