Recom Power RP15-483.3SAW
RP15-483.3SAW picture photo
Mfg. Part Number
RP15-483.3SAW
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15W SGL 3.3V OUT
Datasheet Download
RP15-483.3SAW.pdf
Availability of RP15-483.3SAW
QUANTITY
RP15-483.3SAW Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-483.3SAW
Internal Part NumberEIS-RP15-483.3SAW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-AW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-483.3SAW
Related LinksRP15-4, RP15-483.3SAW Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-483.3SAW Details Description
Related parts for RP15-483.3SAW
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A/0.1A 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 11.7A 5 MOHM TH datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE D 35POS datasheet.pdf