Susumu RP1608S-8R2-J
RP1608S-8R2-J picture photo
Mfg. Part Number
RP1608S-8R2-J
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/5W 0603
Datasheet Download
RP1608S-8R2-J.pdf
Availability of RP1608S-8R2-J
QUANTITY
RP1608S-8R2-J Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1608S-8R2-J
Internal Part NumberEIS-RP1608S-8R2-J
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1608S-8R2-J
Related LinksRP1608, RP1608S-8R2-J Datasheet, Susumu Distributor
RP1608S-8R2-J Details Description
Related parts for RP1608S-8R2-J
CABLE MINI USB 5PIN 5M 1.1 VERS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .400 24POS datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 16A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 129VC P600 datasheet.pdf
CONN HOUSING 60POS 2.54MM datasheet.pdf