SiTIME SIT1602AIU2-18S
SIT1602AIU2-18S picture photo
Mfg. Part Number
SIT1602AIU2-18S
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V
Datasheet Download
SIT1602AIU2-18S.pdf
Availability of SIT1602AIU2-18S
QUANTITY
SIT1602AIU2-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT1602AIU2-18S
Internal Part NumberEIS-SIT1602AIU2-18S
Available Frequency Range3.75MHz ~ 77.76MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)