Susumu RP1608S-R18-G
RP1608S-R18-G picture photo
Mfg. Part Number
RP1608S-R18-G
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 2% 1/5W 0603
Datasheet Download
RP1608S-R18-G.pdf
Availability of RP1608S-R18-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP1608S-R18-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RP1608S-R18-G
Internal Part NumberEIS-RP1608S-R18-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±2%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP1608S-R18-G
Related LinksRP1608, RP1608S-R18-G Datasheet, Susumu Distributor
RP1608S-R18-G Details Description
Related parts for RP1608S-R18-G
IC COMP R-RINOUT DUAL 16-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.065 OHM 1% 2W 2816 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 30A POWERFLAT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf