Hirose Electric Co Ltd RP17-13J-12SC(71)
RP17-13J-12SC(71) picture photo
Mfg. Part Number
RP17-13J-12SC(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN JACK 12POS FEMALE CRIMP
Datasheet Download
RP17-13J-12SC(71).pdf
Availability of RP17-13J-12SC(71)
QUANTITY
RP17-13J-12SC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RP17-13J-12SC(71)
Internal Part NumberEIS-RP17-13J-12SC(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesRP17
PackagingBulk
Connector TypeJack for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert13
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Shell Material, FinishPolycarbonate, Glass Filled or Polybutylene Terephthalate Resin (PBT)
Ingress Protection-
FeaturesCable Clamp
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP17-13J-12SC(71)
Related LinksRP17-13J, RP17-13J-12SC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RP17-13J-12SC(71) Details Description
Related parts for RP17-13J-12SC(71)
BASEPLATE STANDARD FOR ADAPTER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 14DIP datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 240UH 115MA 7.8 OHM TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf