Recom Power RP20-1215SA/P-HC
RP20-1215SA/P-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-1215SA/P-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-1215SA/P-HC.pdf
Availability of RP20-1215SA/P-HC
QUANTITY
RP20-1215SA/P-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-1215SA/P-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-1215SA/P-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-1215SA/P-HC
Related LinksRP20-121, RP20-1215SA/P-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-1215SA/P-HC Details Description
Related parts for RP20-1215SA/P-HC
CONN RING 4 AWG #10 YEL AMPL-BND datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120K OHM 1506 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.6"L X 3.1"W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V 0.2A SOT26 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 150KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT 1/2X24" A CRS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.5MM BLACK datasheet.pdf