Recom Power RP20-123.3SA/N-HC
RP20-123.3SA/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-123.3SA/N-HC
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-123.3SA/N-HC.pdf
Availability of RP20-123.3SA/N-HC
QUANTITY
RP20-123.3SA/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-123.3SA/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-123.3SA/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-A
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-123.3SA/N-HC
Related LinksRP20-123, RP20-123.3SA/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-123.3SA/N-HC Details Description
Related parts for RP20-123.3SA/N-HC
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 15VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 400MA 860 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 1209 SMD datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS 0.8MM GOLD SMD datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 545MA 500 MOHM datasheet.pdf