Recom Power RP20-123.3SF/N-HC
RP20-123.3SF/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-123.3SF/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 20W 9-18VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP20-123.3SF/N-HC.pdf
Availability of RP20-123.3SF/N-HC
QUANTITY
RP20-123.3SF/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-123.3SF/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-123.3SF/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-F
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max16.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-123.3SF/N-HC
Related LinksRP20-123, RP20-123.3SF/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-123.3SF/N-HC Details Description
Related parts for RP20-123.3SF/N-HC
CONN PLUG 20POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
08 T/SPRING HSG DR .100CL datasheet.pdf
HEAT SINKS BOARD LEVEL PWR SEMI datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 600MA 1.05 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 110 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf