Recom Power RP20-2405SF
RP20-2405SF picture photo
Mfg. Part Number
RP20-2405SF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP20-2405SF.pdf
Availability of RP20-2405SF
QUANTITY
RP20-2405SF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-2405SF
Internal Part NumberEIS-RP20-2405SF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-2405SF
Related LinksRP20-, RP20-2405SF Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-2405SF Details Description
Related parts for RP20-2405SF
RES SMD 13K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
COMPUTER SNGL BRD BL2500 44.2MHZ datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CONN PATCHCORD 3PAIR 110/110 10' datasheet.pdf
IC MCU 64K FLASH 1K RAM 20-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
RES 287 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 112.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 100OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf