Recom Power RP20-2412DF-HC
RP20-2412DF-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-2412DF-HC
Brief Description
CONV DC/DC 20W 18-36VIN +/-12V
Datasheet Download
RP20-2412DF-HC.pdf
Availability of RP20-2412DF-HC
QUANTITY
RP20-2412DF-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-2412DF-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-2412DF-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA, 833mA
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-2412DF-HC
Related LinksRP20-24, RP20-2412DF-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-2412DF-HC Details Description
Related parts for RP20-2412DF-HC
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 3A datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.2A 10-MSOP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DOUBLE CHOKE 47MH 1A datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMCJ datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 175W datasheet.pdf