Recom Power RP20-2412SF-HC
RP20-2412SF-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP20-2412SF-HC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP20-2412SF-HC.pdf
Availability of RP20-2412SF-HC
QUANTITY
RP20-2412SF-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-2412SF-HC
Internal Part NumberEIS-RP20-2412SF-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-2412SF-HC
Related LinksRP20-24, RP20-2412SF-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-2412SF-HC Details Description
Related parts for RP20-2412SF-HC
IC TXRX RS-232 5V 0.1UF 24-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.25A 304 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf