Recom Power RP20-2415SA/N
RP20-2415SA/N picture photo
Mfg. Part Number
RP20-2415SA/N
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-2415SA/N.pdf
Availability of RP20-2415SA/N
QUANTITY
RP20-2415SA/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-2415SA/N
Internal Part NumberEIS-RP20-2415SA/N
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-2415SA/N
Related LinksRP20-2, RP20-2415SA/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-2415SA/N Details Description
Related parts for RP20-2415SA/N
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 230V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
UHF CRIMP PLUG (RG59/62) datasheet.pdf
RES 88.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 3.1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf