Recom Power RP20-2415SA/P
RP20-2415SA/P picture photo
Mfg. Part Number
RP20-2415SA/P
Brief Description
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV
Datasheet Download
RP20-2415SA/P.pdf
Availability of RP20-2415SA/P
QUANTITY
RP20-2415SA/P Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-2415SA/P
Internal Part NumberEIS-RP20-2415SA/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (6 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-2415SA/P
Related LinksRP20-2, RP20-2415SA/P Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-2415SA/P Details Description
Related parts for RP20-2415SA/P
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/UP W/L datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G M31 datasheet.pdf
CAP FILM 56UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf