Recom Power RP20-4805DF/N
RP20-4805DF/N picture photo
Mfg. Part Number
RP20-4805DF/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W 36-75VIN +/-05V
Datasheet Download
RP20-4805DF/N.pdf
Availability of RP20-4805DF/N
QUANTITY
RP20-4805DF/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-4805DF/N
Internal Part NumberEIS-RP20-4805DF/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A, 2A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-4805DF/N
Related LinksRP20-4, RP20-4805DF/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-4805DF/N Details Description
Related parts for RP20-4805DF/N
JUMPER-H1501TR/A2015S/X 8" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 3A DPAK datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
SVZ 7.62HP/03/180SH180C BK BX datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf