Recom Power RP20-4812SFW/N
RP20-4812SFW/N picture photo
Mfg. Part Number
RP20-4812SFW/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W 18-75VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP20-4812SFW/N.pdf
Availability of RP20-4812SFW/N
QUANTITY
RP20-4812SFW/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-4812SFW/N
Internal Part NumberEIS-RP20-4812SFW/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-FW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 63°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-4812SFW/N
Related LinksRP20-48, RP20-4812SFW/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-4812SFW/N Details Description
Related parts for RP20-4812SFW/N
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
WIRE CRIMPER .110 "F" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 85POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
KIT DEV FOR 89H32H8G2 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf