Recom Power RP20-483.3SF
RP20-483.3SF picture photo
Mfg. Part Number
RP20-483.3SF
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP20-483.3SF.pdf
Availability of RP20-483.3SF
QUANTITY
RP20-483.3SF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-483.3SF
Internal Part NumberEIS-RP20-483.3SF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max16.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-483.3SF
Related LinksRP20-4, RP20-483.3SF Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-483.3SF Details Description
Related parts for RP20-483.3SF
LED SUPER RED T1 3/4 QUAD RA PCB datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf