Recom Power RP20-483.3SF
RP20-483.3SF picture photo
Mfg. Part Number
RP20-483.3SF
Brief Description
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP20-483.3SF.pdf
Availability of RP20-483.3SF
QUANTITY
RP20-483.3SF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP20-483.3SF
Internal Part NumberEIS-RP20-483.3SF
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP20-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max16.5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP20-483.3SF
Related LinksRP20-4, RP20-483.3SF Datasheet, Recom Power Distributor
RP20-483.3SF Details Description
Related parts for RP20-483.3SF
POT 500K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
HEX KEY T-HANDLE 4MM 4.9" datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 16POS R/A GOLD datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 1" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS RF 270W LDMOS CDFM6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.5A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf