Susumu RP2012S-101-J
RP2012S-101-J picture photo
Mfg. Part Number
RP2012S-101-J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
RP2012S-101-J.pdf
Availability of RP2012S-101-J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP2012S-101-J Order Process
Ship out your order
Specifications of RP2012S-101-J
Internal Part NumberEIS-RP2012S-101-J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP2012S-101-J
Related LinksRP2012, RP2012S-101-J Datasheet, Susumu Distributor
RP2012S-101-J Details Description
Related parts for RP2012S-101-J
CONN MCX JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 30A TO-247AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 YL/GN TRANSFL datasheet.pdf
IC POT DPP 50K 64TAP 20TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 6.9A 6TSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.30MM R/A datasheet.pdf