Susumu RP2012T-R18-G
RP2012T-R18-G picture photo
Mfg. Part Number
RP2012T-R18-G
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 2% 1/3W 0805
Datasheet Download
RP2012T-R18-G.pdf
Availability of RP2012T-R18-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP2012T-R18-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RP2012T-R18-G
Internal Part NumberEIS-RP2012T-R18-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLRP Series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±2%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP2012T-R18-G
Related LinksRP2012, RP2012T-R18-G Datasheet, Susumu Distributor
RP2012T-R18-G Details Description
Related parts for RP2012T-R18-G
MIC COND ANALOG NOISE CAN -54DB datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A2015A/X 6" datasheet.pdf
U3K2,5 datasheet.pdf
IC V-F/F-V CONV 1MHZ 14-CDIP datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.9 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 48POS SKT datasheet.pdf