Recom Power RP30-1215SF/N-HC
RP30-1215SF/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-1215SF/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP30-1215SF/N-HC.pdf
Availability of RP30-1215SF/N-HC
QUANTITY
RP30-1215SF/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-1215SF/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-1215SF/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-F
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-1215SF/N-HC
Related LinksRP30-121, RP30-1215SF/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-1215SF/N-HC Details Description
Related parts for RP30-1215SF/N-HC
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf