AVX Corporation ML03511R8BAT2A
ML03511R8BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
ML03511R8BAT2A
Brief Description
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
ML03511R8BAT2A.pdf
Availability of ML03511R8BAT2A
QUANTITY
ML03511R8BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of ML03511R8BAT2A
Internal Part NumberEIS-ML03511R8BAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.84mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.029" (0.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ML03511R8BAT2A
Related LinksML03511, ML03511R8BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
ML03511R8BAT2A Details Description
Related parts for ML03511R8BAT2A
TRANS PNP 60V 1A E-LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
25P MTA100 CONN ASSY POL RIB datasheet.pdf
DSUB 3WK3 F SOD G KEYED INS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.670" 3/5MM 2L datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 100MA 19 OHM TH datasheet.pdf