Recom Power RP30-2415DE
RP30-2415DE picture photo
Mfg. Part Number
RP30-2415DE
Brief Description
CONV DC/DC 30W 18-36VIN +/-15V
Datasheet Download
RP30-2415DE.pdf
Availability of RP30-2415DE
QUANTITY
RP30-2415DE Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-2415DE
Internal Part NumberEIS-RP30-2415DE
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-2415DE
Related LinksRP30-, RP30-2415DE Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-2415DE Details Description
Related parts for RP30-2415DE
IC REG LDO 12V 1A TO220-4 datasheet.pdf
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 1.2A OUT T/H datasheet.pdf
OSCILLATOR PROG 1.8V +-25PPM SMD datasheet.pdf