Recom Power RP30-2415DEW
RP30-2415DEW picture photo
Mfg. Part Number
RP30-2415DEW
Brief Description
CONV DC/DC 30W 10-40VIN +/-15VOU
Datasheet Download
RP30-2415DEW.pdf
Availability of RP30-2415DEW
QUANTITY
RP30-2415DEW Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-2415DEW
Internal Part NumberEIS-RP30-2415DEW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-2415DEW
Related LinksRP30-2, RP30-2415DEW Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-2415DEW Details Description
Related parts for RP30-2415DEW
IC BUFFER HEX NON-INVERT 16SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 3.3V W/SD 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC 12BIT 200KSPS ADC S/O 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PIN PLUNGER SPDT 5A datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W CST3 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 51C S 6" WHT JACKS datasheet.pdf