Recom Power RP30-243.3SEW-HC
RP30-243.3SEW-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-243.3SEW-HC
Brief Description
CONV DC/DC 30W 10-40VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP30-243.3SEW-HC.pdf
Availability of RP30-243.3SEW-HC
QUANTITY
RP30-243.3SEW-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-243.3SEW-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-243.3SEW-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-EW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max19.8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-243.3SEW-HC
Related LinksRP30-243, RP30-243.3SEW-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-243.3SEW-HC Details Description
Related parts for RP30-243.3SEW-HC
CONN SOCKET IDC 34POS W/STR TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
DEV EMULATOR PCB ADAPTOR (80-PIN datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 25POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
PTC THERMISTOR A 60-A 60-A 10 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 31POS GOLD datasheet.pdf