Recom Power RP30-243.3SFW-HC
RP30-243.3SFW-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP30-243.3SFW-HC
Brief Description
CONV DC/DC 30W 9-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RP30-243.3SFW-HC.pdf
Availability of RP30-243.3SFW-HC
QUANTITY
RP30-243.3SFW-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-243.3SFW-HC
Internal Part NumberEIS-RP30-243.3SFW-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-FW
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max24.75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-243.3SFW-HC
Related LinksRP30-243, RP30-243.3SFW-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-243.3SFW-HC Details Description
Related parts for RP30-243.3SFW-HC
FIXED IND 1.2UH 2.97A 29.4 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V datasheet.pdf
BATTERY PACK 9.6V 3500MAH NIMH datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 9POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND 2INP DIFF 8-DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 114VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 3.72K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 30W datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INLET RING 400MM FOR OAB400 datasheet.pdf