Recom Power RP30-4815SE
RP30-4815SE picture photo
Mfg. Part Number
RP30-4815SE
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 30W 36-75VIN 15VOUT
Datasheet Download
RP30-4815SE.pdf
Availability of RP30-4815SE
QUANTITY
RP30-4815SE Order Process
Ship out your order
Specifications of RP30-4815SE
Internal Part NumberEIS-RP30-4815SE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP30-E
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP30-4815SE
Related LinksRP30-, RP30-4815SE Datasheet, Recom Power Distributor
RP30-4815SE Details Description
Related parts for RP30-4815SE
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC 12-BIT QUAD GP D/A 28-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 16TQFN datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MINI-BX RCPT ASSY 74 POS datasheet.pdf