Recom Power RP40-2415DGW-HC
RP40-2415DGW-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP40-2415DGW-HC
Brief Description
CONV DC/DC 40W 9-36VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
RP40-2415DGW-HC.pdf
Availability of RP40-2415DGW-HC
QUANTITY
RP40-2415DGW-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP40-2415DGW-HC
Internal Part NumberEIS-RP40-2415DGW-HC
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.33A, 1.33A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP40-2415DGW-HC
Related LinksRP40-24, RP40-2415DGW-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP40-2415DGW-HC Details Description
Related parts for RP40-2415DGW-HC
CONN RECPT 15POS .100 22-26 TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -44DB datasheet.pdf
TOOL HAND RF CRIMP W/DIE SETS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf