TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RP420110
RP420110 picture photo
Mfg. Part Number
RP420110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 110V
Datasheet Download
RP420110.pdf
Availability of RP420110
QUANTITY
RP420110 Order Process
Ship out your order
Specifications of RP420110
Internal Part NumberEIS-RP420110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model5-1393234-4.pdf
Standard Package500
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesRP II/2, SCHRACK
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.8mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)77 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time9ms
Release Time3ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power500 mW
Coil Resistance23.1 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP420110
Related LinksRP42, RP420110 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
RP420110 Details Description
Related parts for RP420110
IC OR CTRLR SRC SELECT SOT23-5 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC20H/AE20M/HPL20H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
RES 19K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 115 OHM 1% 20W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf