Recom Power RP60-2405SG/N
RP60-2405SG/N picture photo
Mfg. Part Number
RP60-2405SG/N
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 60W 18-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
RP60-2405SG/N.pdf
Availability of RP60-2405SG/N
QUANTITY
RP60-2405SG/N Order Process
Ship out your order
Specifications of RP60-2405SG/N
Internal Part NumberEIS-RP60-2405SG/N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP60-G
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts) - Manufacture Series60W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 40°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP60-2405SG/N
Related LinksRP60-2, RP60-2405SG/N Datasheet, Recom Power Distributor
RP60-2405SG/N Details Description
Related parts for RP60-2405SG/N
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 25MSPS 1.8V 40-QFN datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 3MM RND T/H datasheet.pdf