Vicor Corporation V110A15H400BG
V110A15H400BG picture photo
Mfg. Part Number
V110A15H400BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V110A15H400BG.pdf
Availability of V110A15H400BG
QUANTITY
V110A15H400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110A15H400BG
Internal Part NumberEIS-V110A15H400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110A15H400BG
Related LinksV110A1, V110A15H400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110A15H400BG Details Description
Related parts for V110A15H400BG
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES MO 3W 1.5 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TORSION SPRING datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 VERT MT BLK 1" datasheet.pdf