TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1J196RBTDF
RP73PF1J196RBTDF picture photo
Mfg. Part Number
RP73PF1J196RBTDF
Brief Description
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RP73PF1J196RBTDF.pdf
Availability of RP73PF1J196RBTDF
QUANTITY
RP73PF1J196RBTDF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP73PF1J196RBTDF
Internal Part NumberEIS-RP73PF1J196RBTDF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP73PF1J196RBTDF
Related LinksRP73PF1J, RP73PF1J196RBTDF Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RP73PF1J196RBTDF Details Description
Related parts for RP73PF1J196RBTDF
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A SOT223 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AA datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 0.51MM datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 26POS TIN datasheet.pdf