TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1J374RBTDF
RP73PF1J374RBTDF picture photo
Mfg. Part Number
RP73PF1J374RBTDF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RP73PF1J374RBTDF.pdf
Availability of RP73PF1J374RBTDF
QUANTITY
RP73PF1J374RBTDF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP73PF1J374RBTDF
Internal Part NumberEIS-RP73PF1J374RBTDF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRP73P, Holsworthy
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP73PF1J374RBTDF
Related LinksRP73PF1J, RP73PF1J374RBTDF Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RP73PF1J374RBTDF Details Description
Related parts for RP73PF1J374RBTDF
CONN HEADER VERT .100 22POS 15AU datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A MELF datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT CORD MINI 5POS MALE datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
CUTTER TUNG CARBIDE TP 503ETST datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf