TE Connectivity AMP Connectors RP73PF1J475RBTDF
RP73PF1J475RBTDF picture photo
Mfg. Part Number
RP73PF1J475RBTDF
Brief Description
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/6W 0603
Datasheet Download
RP73PF1J475RBTDF.pdf
Availability of RP73PF1J475RBTDF
QUANTITY
RP73PF1J475RBTDF Order Process
Ship out your order
Specifications of RP73PF1J475RBTDF
Internal Part NumberEIS-RP73PF1J475RBTDF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP73PF1J475RBTDF
Related LinksRP73PF1J, RP73PF1J475RBTDF Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RP73PF1J475RBTDF Details Description
Related parts for RP73PF1J475RBTDF
DSUB CABLE - CMM37S/AE37G/CFM37S datasheet.pdf
RES MO 1W 15 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 500MA DO204 datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
AM60012-30 PIN datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
LIGHTPIPE PNL MT FLAT 0.800" datasheet.pdf
FLOATSWITCH HORZ .6A NO/NC PPS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf