E-Switch RP8200B2M1CEBLKREDNIL
RP8200B2M1CEBLKREDNIL picture photo
Mfg. Part Number
RP8200B2M1CEBLKREDNIL
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST 0.1A 24V
Datasheet Download
RP8200B2M1CEBLKREDNIL.pdf
Availability of RP8200B2M1CEBLKREDNIL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RP8200B2M1CEBLKREDNIL Order Process
Ship out your order
Specifications of RP8200B2M1CEBLKREDNIL
Internal Part NumberEIS-RP8200B2M1CEBLKREDNIL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelRP8200B2M1CEBLKyyyyyy.stpRP8200B2M1CEBLKREDNIL.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesRP8200
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST
Switch FunctionOff-On
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 13.60mm Dia
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life200,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP8200B2M1CEBLKREDNIL
Related LinksRP8200B2M1, RP8200B2M1CEBLKREDNIL Datasheet, E-Switch Distributor
RP8200B2M1CEBLKREDNIL Details Description
Related parts for RP8200B2M1CEBLKREDNIL
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 25VC 2SLP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 16A 230V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 1.75 INCH datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 21C S 8" RBW NI datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DUOPLUG STD 11 POS POL FULLY LOA datasheet.pdf