Stackpole Electronics Inc. RPC0603JT100R
RPC0603JT100R picture photo
Mfg. Part Number
RPC0603JT100R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RPC0603JT100R.pdf
Availability of RPC0603JT100R
QUANTITY
RPC0603JT100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RPC0603JT100R
Internal Part NumberEIS-RPC0603JT100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRPC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPC0603JT100R
Related LinksRPC060, RPC0603JT100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RPC0603JT100R Details Description
Related parts for RPC0603JT100R
SW TURQ SPDT SIM ROLL PCB 125V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 10POS .100 GOLD datasheet.pdf
TERM RING NYL 22-18AWG #6-10 datasheet.pdf
IC CNTRLR GRAPHICS 32-TQFN datasheet.pdf
IC FPGA 182 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 87.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf